пʼятницю, 15 травня 2020 р.

ЕЛЕКТРОННІ НОТНІ БІБЛІОТЕКИ У ЖИТТІ МУЗИКАНТА

Кожен музикант хоч раз в житті стикався з такою проблемою, як пошук нот в Інтернеті. На перший погляд пошук партитур може здаватися чимось нереальним. Але, це тільки так здається, адже є велика кількість електронних нотних бібліотек. Такі бібліотеки мають багато переваг над звичайними бібліотеками, наприклад: 

  • швидкий пошук твору, що займає всього декілька хвилин (у звичайній музичній бібліотеці цей процес може зайняти декілька годин); 
  • набагато краща якість нот, немає жодних написів, графічних пояснень над нотами та на них; 
  • та найголовніше, ти не зможеш загубити ці ноти, їх завжди можна  роздрукувати.  

Перша нотна бібліотека, про яку я хочу розповісти це Нотна бібліотека «Дударик». Цей проєкт засновано у 2010 році завдяки співпраці капели «Дударик» та Львівської міської ради. Він є  безпрецедентним, прагматичним та дозволяє митцям безкоштовно отримати велетенський архів музичних творів. У бібліотеці можна знайти будь-які ноти, біографії композиторів, збірки та тексти пісень. Сам сайт бібліотеки є дуже зручним для користування. Пошук нотних творів виконується за такими критеріями, по-перше, українські або зарубіжні твори, по-друге, за століттям, за жанром (інструментальні, акапельні, симфонічні, ансамблеві, тощо), а також колядки, щедрівки, веснянки. Ще можна знайти богослужби - літургію, акафіст, церковні пісні тощо. Пошук біографій, збірників та текстів пісень відбувається за абеткою. Матеріал завантажується у pdf-форматі. Ця онлайн бібліотека буде цікавою для всіх музикантів, особливо для хорового відділу. 

Нотна бібліотека «Фортепіано». Вже з назви можна зрозуміти, що бібліотека в перше чергу орієнтована на піаністів. Насправді, пошук у бібліотеці не такий зручний, як у нотної бібліотеки «Дударик». На сайті відсутній пошук за назвою та жанром. Але на сайті є й корисна інформація - можна знайти необхідні п'єси за автором. Автора слід шукати в алфавітній абетці за такими опціями  «зарубіжні автори», «російські й радянські автори». Далі йдуть «етюди та вправи», але їх також можна відсортувати за автором. Окремо йдуть п'єси  для 2-х фортепіано у 4 руки, а також вокальні твори й ноти для арфи. Насправді сайт є корисним, але через незручний пошук, є гіршим за того ж «Дударика».

На черзі моя улюблена нотна бібліотека «Musicnotes», якою я сама користуюся декілька років. У цій нотній бібліотеці постійно оновлюються партитури, вона вражає своїми обсягами, адже охоплює ноти від класичної музики до музики з ігор та мультфільмів. Сайт бібліотеки є максимально зручним – дозволяє знайти ноти не тільки за жанром і автором, як в інших бібліотеках, але й за музичним інструментом. Ця бібліотека підходить усім музикантам - від піаністів до духових та ударних інструментів. Пошук працює за: 
  • видом музичного твору (вокалізи, етюди, сонати, вальси); 
  • жанром (класична музика, джаз, сучасна музика, музика з фільмів, мультфільмів, комп'ютерних ігор, навіть колискові пісні)
  • прізвищем композитора;
  • назвою твору. 
Ще на цьому сайті можна відшукати навчальні курси для музикантів, наприклад, тут є курси гри на гітарі, розвитку музичного слуху та уроки гри на фортепіано. 
Усі файли є абсолютно безкоштовними та надаються у pdf-форматі. Як на мене це одна з найкращих нотних бібліотек. 
Далі зупинимося на нотній бібліотеці «Domracheev» Ця бібліотека ідеально підходить домристам. На сайті вміщено багато нот для домри. Також це один з небагатьох сайтів, який дозволяє читачу  самостійно розмістити партитури, які на ньому є відсутніми. Мені здається це великий плюс, адже бібліотека поповнюється постійно та колективно. Сайт бібліотеки є зручним, має корисні посилання на інші нотні архіви та інформаційні сторінки. Пошук нот відбувається за абеткою, має ноти для 4-х струнної домри, для 3-х струнної домри. Окремо є ноти для дуету домр з гітарою, баяном, домрові ансамблі, приклади різних составів та ноти для них. Ще на сайті присутня методична література, налічує три розділи – «про домру», «народні інструменти» та «корисні книжки». Нотна база неперервно поповнюється новими творами та цікавою інформацією.

Матеріал підготувала Ольга Хабюк

1 коментар: